Opcije pristupačnosti Pristupačnost

U okviru studija studenti mogu prijaviti odnosno ostvariti Erasmus mobilnost u vidu studijskog boravka, stručne prakse, kombinirane (blended) mobilnosti (kombinacija fizičke i virtualne mobilnosti):


VRSTE MOBILNOSTI

- Studijski boravak: Studiranje u inozemstvu na partnerskom visokom učilištu, uključujući izradu završnog rada, kao obavezni dio studijskog programa. Može uključivati i stručnu praksu radi stvaranja sinergija između akademskog i stručnog iskustva. 

- Stručna praksa: Praksa u inozemstvu (stažiranje, pripravništvo) u poduzeću, znanstvenom institutu ili drugom relevantnom mjestu. Podupire se tijekom studija ili nakon nedavnog diplomiranja. Studenti se prijavljuju na natječaj dok su studenti, a praksa se mora završiti unutar godine od diplomiranja.

- Blended / kombinirana mobilnost: Kombinacija fizičke mobilnosti i virtualne komponente tijekom studija ili prakse u inozemstvu. Olakšava suradnju putem interneta i priznaje se kao dio studija. Pogodna je za one s ograničenim mogućnostima dugotrajne fizičke mobilnosti, omogućujući kratkoročnu mobilnost uz obveznu virtualnu komponentu.

 

Više informacija je dostupno na: Kutak za studente.


KORACI ZA PRIJAVU


1. KORAK: INFORMIRANJE

Proučavanje uvjeta i kriterija Natječaja.

Pregledavanje Popisa institucija s kojima imamo sklopljen bilateralni ugovor.

 

Korisni linkovi:

 

Stranice za pronalazak stučne prakse:

  • https://globalplacement.com/
  • https://erasmusintern.org/
  • https://www.leo-net.org/traineeship-offers/

 


2. KORAK: PRIPREMA DOKUMENTACIJE

Prvo se podnosi online prijavni obrazac

 

OBVEZNI DOKUMENTI:

  1. Online prijavni obrazac (DIPLOMIRANI STUDENTI koji više nemaju aktivan @vus.hr račun se trebaju javiti na mail)
  2. Motivacijsko pismo na engleskom jeziku  
  3. Prijepis ocjena s pripadajućim ECTS bodovima za sve razine studija ovjeren u Studentskoj službi

 

DODATNI DOKUMENTI (ako je primjenjivo):

  1. Izjava za zeleno putovanje
  2. Za studente s manje mogućnosti:
    1. studenti nižeg socioekonomskog statusa (dokazna dokumentacija definirana u Prilogu 1. ovog Natječaja)
    2. studenti koji imaju status izbjeglice, tražitelja azila ili migranta (dokazna dokumentacija definirana u Prilogu 1. ovog Natječaja)
    3. studenti s potporom za uključivanje (studenti čije je osobno, fizičko, mentalno ili zdravstveno stanje takvo da njegovo sudjelovanje u projektu / aktivnosti mobilnosti ne bi bilo moguće bez dodatne financijske ili druge vrste potpore): Prijavni obrazac za dodjelu dodatne financijske potpore za uključivost
  3. Potvrda o znanju stranog jezika na kojem će se održavati praksa - potvrda o završenom stupnju stranog jezika (ukoliko je posjedujete).

3. KORAK: ELEKTRONIČKA PRIJAVA

  • Kandidati podnose prijavu putem online prijavnog obrasca putem AAI@EduHr, tj. @vus.hr korisničkog računa.
  • Dokumentacija se šalje mailom nakon ispunjavanja online prijavnog obrasca
  • DIPLOMIRANI STUDENTI koji više nemaju aktivan @vus.hr račun se trebaju javiti na mail.

 

 


4. KORAK: OBJAVA REZULTATA I PRIPREMA ZA MOBILNOST

Student je dužan prije odlaska na inozemnu ustanovu sa svojim Erasmus koordintorom usporediti studijski program na matičnoj i inozemnoj instituciji te izabrati kompatibilne kolegije koje će pohađati/polagati. Izabrani kolegiji/naziv završnog rada upisuju se u LA (Learning Agreement) uz pripadajući broj ECTS bodova.  

LA, osim studenta, na matičnoj ustanovi potpisuje odgovorna osoba (Erasmus koordinator). Matična ustanova svojim potpisom jamči priznavanje ECTS bodova / rezultata ostvarenih na mobilnosti. 

Student i njegov/njezin koordinator također dogovaraju koje predmete student neće morati ponovno polagati na matičnoj ustanovi nakon uspješno završenog studija u inozemstvu. 

Europska komisija zahtijeva da se od akademske godine 2022./23. koristi baza Online Learning Agreement putem koje se generiraju / potpisuju digitalni LA. 

Ustanove koje nemaju mogućnost Online Learning Agreement-a, ispunjava se word verzija LA:

 


5. KORAK: MOBILNOST I NAKON MOBILNOSTI

Po povratku na VUŠ, studenti su dužni u Pisarnicu u roku od 30 dana dostaviti:

  • potvrdu kojom se potvrđuje duljiina boravka na inozemnoj visokoškolskoj ustanovi
  • Transcript of Records tj. Recognition Outcomes (posljednji dio Learning Agreement for Studies – section to be completed after the mobility) 
  • Završno izvješće za studijski boravak ili Završno izvješće za stručnu praksu (studenti će po završetku mobilnosti na mail primiti “Erasmus+ participant survey” koje se ispunjava online, pošiljatelj emaila je EU CORPORATE NOTIFICATION SYSTEM)

Najčešća pitanja

SMS (Student mobility for studies) - Mobilnost studenata u svrhu studijskog putovanja

SMT (Student mobility for traineeships) - Mobilnost studenata u svrhu obavljanja stučne prakse

BIP (Blended intensive programmes) - Kombinirana mobilnost koja ima fizičku i virtualnu komponentu (npr. dio prakse se obavlja kod poslodavca, a dio se obavlja online od doma ili npr. student dio predavanja odsluša uživo na instituciji, a dio je virtualno)

OLA (Online Learning Agreement) - Glavni ugovor mobilnosti: Ukoliko ustanova ima EWP (Erasmus Without Paper) potpisuje online Learning Agreement, a student svoj dio popunjava putem OLA-e

LA ( Learning Agreement) - "papirnati" ugovor mobilnosti, ispunjava se kad institucija nema pristup EWP-u

U programu Erasmus+ studenti na studiju mogu provesti od 3 do 12 mjeseci. Razdoblje stručne prakse može trajati od 2 do 12 mjeseci. U slučaju kombiniranja studija i stručne prakse najkraće trajanje mobilnosti jest 3 mjeseca, a najduže 12 mjeseci, bez obzira na raspodjelu vremena između ovih oblika mobilnosti.

Da biste studirali ili se stručno usavršavali u inozemstvu, morate studirati na visokom učilištu u programu preddiplomskoga, diplomskoga ili poslijediplomskog studija nakon kojeg stječete zvanje prvostupnika (bacc.), magistra odnosno magistra struke (mag.) ili doktora znanosti. Vaše matično visoko učilište treba biti u zemlji koja sudjeluje u programu Erasmus+ vezanom za visoko obrazovanje, a programske su zemlje u akademskoj godini 2014./2015. sve zemlje članice EU-a te Island, Lihtenštajn, Norveška, Turska i Makedonija. Od akademske će godine 2015./2016. u Erasmus+ studentskoj mobilnosti moći sudjelovati i studenti iz ustanova u partnerskim zemljama (napomena: stručna praksa između partnerskih i programskih zemalja neće se moći ostvariti u 2015. godini). Ako se vaše visoko učilište nalazi u programskoj zemlji, treba biti nositelj Erasmus povelje za visoko obrazovanje (Erasmus Charter for Higher Education – ECHE) kojom se jamči kvaliteta provedbe aktivnosti mobilnosti za sve sudionike. Na mrežnim stranicama vaše ustanove možete provjeriti je li nositeljica ECHE-a, a potpuni popis ustanova nositeljica Povelje možete pronaći na poveznici: http://eacea.ec.europa.eu/funding/2014/call_he_charter_en.php. Vaša matična ustanova određuje kriterije za odabir studenata koji će pohađati studij ili obavljati stručnu praksu u inozemstvu.

Erasmus+ studentima omogućuje studij ili stručnu praksu u ukupnom trajanju do 12 mjeseci za svaku razinu studija (preddiplomska, diplomska, poslijediplomska). Mobilnost je tijekom studija moguće ostvariti više puta – važno je poštovati uvjet od najviše 12 mjeseci po svakoj razini studija. Primjerice, na istoj se razini studija možete prijaviti za studij u trajanju do 6 mjeseci, a zatim i za stručnu praksu u trajanju do 6 mjeseci (ili npr. 4 + 8 mjeseci). Studenti koji pohađaju integrirane studije, kao što je npr. medicina, mobilnost mogu ostvariti u ukupnom trajanju do 24 mjeseca. Navedeni maksimum po razini studija odnosi se i na mobilnosti ostvarene u Programu za cjeloživotno učenje (LLP). Ako je primjerice student integriranih studija već sudjelovao u programu mobilnosti u okviru LLP-a, npr. u trajanju od 8 mjeseci, u okviru programa Erasmus+ tijekom studija može otići na mobilnost u trajanju od 16 mjeseci.

Odlazak na studij i stručnu praksu u inozemstvu u sklopu iste mobilnosti mogućnost je koju nudi program Erasmus+. U ovom je slučaju najkraće trajanje mobilnosti 3 mjeseca, a najduže 12 mjeseci, bez obzira na raspodjelu vremena između ostvarenih mobilnosti.

Ustanova ili organizacija primatelj moraju se nalaziti u jednoj od Erasmus+ programskih zemalja. U ak. god. 2014./2015. programske su zemlje sve zemlje članice EU-a te Island, Lihtenštajn, Norveška, Turska i Makedonija. Od akademske će godine 2015./2016. biti moguć studij u partnerskim zemljama, a od ak. god. 2017./2018. u tim će se zemljama moći obavljati stručna praksa. Popis partnerskih zemalja dostupan je u Vodiču kroz program Erasmus+ (http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/documents/erasmus-plus-programmeguide_en.pdf). Točnije, studenti će moći studirati u ustanovama koje s njihovim visokim učilištem sklope međuinstitucijski sporazum. Jednako tako, ustanove u programskim zemljama morat će biti nositeljice Erasmus povelje za visoko obrazovanje. Studij u ustanovi koja se nalazi u nekoj od partnerskih zemalja bit će moguć ako je matična ustanova studenta zatražila i primila Erasmus+ financijska sredstava.

Studenti stručnu praksu mogu obavljati u bilo kojoj javnoj ili privatnoj organizaciji aktivnoj na tržištu rada ili na polju obrazovanja, osposobljavanja i mladih, kao što su primjerice:

  • javno ili privatno, malo, srednje ili veliko poduzeće (uključujući društveno poduzetništvo)
  • javno tijelo na lokalnoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini - društveni partner ili drugi predstavnik iz svijeta rada, uključujući gospodarske komore, obrtničke komore, strukovna udruženja i sindikate
  • instituti za istraživanje
  • zaklade
  • škole/instituti/obrazovni centri (na bilo kojoj razini obrazovanja, uključujući strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih)
  • neprofitne organizacije, nevladine udruge - savjetovališta i informativni servisi.

Stručnu praksu također mogu obavljati na visokom učilištu u jednoj od programskih zemalja, no ne mogu u ovim organizacijama:

  • EU institucije i druga EU tijela uključujući specijalizirane agencije čiji se popis nalazi na stranici http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/index_en.htm
  • organizacije koje provode EU programe (npr. nacionalne agencije).

Kako biste točno znali u kojoj ustanovi možete studirati odnosno obaviti stručnu praksu, molimo kontaktirajte Ured za međunarodnu suradnju.

Program Erasmus+ studentima omogućuje studiranje ili osposobljavanje u inozemstvu u trajanju do 12 mjeseci na svakoj razini studija, bez obzira na broj i oblik mobilnosti (studij ili stručna praksa). Jednako tako, studenti se za mobilnost mogu prijavljivati prije stjecanja diplome, a zatim je ostvariti u godini nakon što diplomiraju. Najkraće moguće trajanje stručne prakse jest 2 mjeseca, a najduže 12 mjeseci. 

Nekoliko je online platformi na kojima studenti mogu pronaći ponude za stručnu praksu: 

  • JOE+ (https://leonet.joeplus.org/en/) – platforma portala LEO-NET za razmjenu ponuda za posao, posebno namijenjena promidžbi visoke kvalitete stručnih praksi u okviru potprograma LLP-a Leonardo da Vinci i Erasmus
  • Erasmusov je tim osmislio portal na kojem se mogu objavljivati ponude za stručnu praksu: http://erasmus.com/en/.

Tijekom boravka na mobilnosti u inozemstvu studenti uz Erasmus+ potporu i dalje mogu primati stipendije ili drugu financijsku potporu nacionalnih, regionalnih ili lokalnih tijela. Ako je riječ o stručnoj praksi u inozemstvu, studenti uz Erasmus+ potporu mogu primati i bilo kakvu naknadu koju im daje organizacija primatelj (npr. plaća, smještaj, topli obrok). Tijekom mobilnosti studenti mogu raditi sa skraćenim radnim vremenom te uz Erasmus+ potporu primati i naknadu za taj posao sve dok uredno izvršavaju ugovorne obveze programa mobilnosti.

Riječ je o novoj mogućnosti koju program Erasmus+ nudi nedavno diplomiranim studentima. Uvjet je da tijekom zadnje godine studija (dok još imaju status studenta) budu izabrani na natječaju na matičnom visokom učilištu te da stručnu praksu obave u roku od 12 mjeseci od dana diplomiranja.