Opcije pristupačnosti Pristupačnost
MENU

Menadžment zaštićenih područja prirode

Šifra: 214414
ECTS: 3
Nositelji: mr. sc. Tanja Radić Lakoš, v. pred. - Predavanja
Izvođači: mr. sc. Tanja Radić Lakoš, v. pred. - Seminar
Prijava ispita: Studomat
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 30
Seminar 15
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
U Republici Hrvatskoj područja važna za očuvanje prirode mogu biti zaštićena primjenom jednog ili više mehanizama; gotovo sva područja zaštićena u jednoj od nacionalnih kategorija ujedno su i dio ekološke mreže Natura 2000; pojedina zaštićena područja prepoznata su kao međunarodno vrijedna te se nalaze na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine, mreži rezervata biosfere (UNESCO MaB), UNESCO svjetskoj mreži Geoparkova ili pak na popisu međunarodno vrijednih močvara (Ramsarska konvencija). Proglašenjem zaštite područja ne može se postići očuvanje vrijednosti zbog kojih je proglašeno, već je neophodno trajno pratiti promjene i po potrebi provesti aktivnosti za poboljšanje stanja područja. Treba pratiti i utjecati na ljudske djelatnosti koje se odvijaju na tom području u smislu ograničavanja i prilagodbe kada predstavljaju pritisak ili poticanja kada doprinose poboljšanju stanja vrijednosti.
Ishodi učenja:
  1. demonstrirati znanje i razumijevanje sadržaja kolegija definiranjem i opisivanjem temeljnih pojmova u zaštiti prirode
  2. analizirati i usporediti međuodnos čovjeka i prirode u suvremenom kontekstu razvoja turizma u i oko zaštićenih područja
  3. dati primjer i protumačiti utjecaj turizma na zaštićena područja i njihove sastavnice (zrak, vode i more, tlo, flora i fauna)
  4. koristiti mjere za smanjenje negativnih utjecaja turizma
  5. komentirati i kritički prosuđivati o djelovanju dionika u turizmu kao i odgovornih stručnjaka u skladu s načelima održivosti i odgovornosti
  6. upotrijebiti materijale i alate za pretraživanje znanstvene i stručne literature na materinjem i engleskom jeziku
  7. prezentirati usvojena znanja, ideje, probleme i rješenja samostalno i u timu
Literatura:
  1. Upravljanje zaštićenim područjima prirode, Martinić, I., Sveučilište u Zagrebu, 2010.
  2. Zakon o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19, 127/19), n.d., Narodne novine, 2019.
  3. Strategija i akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine (NN 72/17), n.d., Narodne novine, 2017.
Preporučena literatura:
  1. Guidelines for Applying Protected Area Management Categories, Dudley, N., IUCN, 2008.
  2. Sustainable Tourism in Protected Areas Guidelines for Planning and Management, Eagles, P.F.J., McCool, S.F., Haynes, C.D., EdAdrianPhillips. IUCN, 2002.
  3. Smjernice za planiranje upravljanja zaštićenim područjima i/ili područjima ekološke mreže, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Hrvatska agencija za okoliš i prirodu, UNDP, 2018.
4. semestar
Izborni predmeti - Redovni studij - Turistički menadžment
Termini konzultacija:

Menadžment zaštićenih područja prirode